Five o’clock czyli najpopularniejsza angielska tradycja

Podwieczorek z obowiązkową filiżanką dobrej, angielskiej herbaty w tle to tradycja, którą zna cały świat. Skąd wzięła się angielska tradycja picia herbaty, co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia kiedy myślisz o Anglii? Prawdopodobnie pomyślisz o deszczowej pogodzie, Londynie, Królowej Elżbiecie czy właśnie o popularnej tradycji picia herbaty. Poniżej przedstawimy Ci wszystkie najciekawsze informacje o tzw. five o’clock.

Skąd wzięło się określenie tea time oraz five o’clock?

Na całym świecie ludzie popołudniami spotykają się na kawę, dlaczego więc w Anglii pije się herbatę? Aby odkryć początki tej tradycji trzeba cofnąć się do kolonialnej historii kraju oraz jego geograficznej izolacji od reszty świata.

Herbata pojawiła się w Anglii we wczesnym XVII wieku. Została ona sprowadzona przez Kompanię Wschodnioindyjską. Była to korporacja zrzeszająca angielskich inwestorów, a jej siedziba mieściła się w Londynie. Początkowo herbata osiągała zawrotne ceny, na które stać było jedynie najbogatszych ludzi.

Zwyczaj picia herbaty na królewskim dworze oraz związane z nim rytuały wprowadziła Katarzyna Bragança, żona króla Karola II i królowa Anglii oraz Szkocji. Rytuał picia bursztynowego napoju szybko przyjął się wśród arystokracji i szlachty. Z czasem mogły sobie na to pozwolić również ludzie z niższych warstw społecznych. Nic w tym dziwnego, że popołudniowa herbatka i towarzyszące jej ciasteczka lub kanapki stawały się coraz bardziej popularnym sposobem na spędzanie części popołudnia. Pozwalały przetrwać długą przerwę pomiędzy lunchem spożywanym około południa a kolacją serwowaną nawet o 21.00.

Jak pije się herbatę w Wielkiej Brytanii?

Jeżeli myślisz, że wystarczy zalać torebkę herbaty wrzątkiem bezpośrednio w kubku, musimy wyprowadzić Cię z błędu. Większość ludzi delektuje się jedynie smakiem herbaty, ale nie zwraca większej uwagi na proces jej parzenia. Jeżeli jednak chcesz poczuć się jak Brytyjczyk z krwi i kości, musisz poświęcić przygotowaniu napoju odrobinę uwagi, czasu i serca.

Instrukcja parzenia prawdziwej angielskiej herbaty:

  1. Przygotuj czarną, liściastą herbatę. Należy wybrać gatunek o nazwie Camellia sinensis;
  2. Nalej do czajnika świeżej wody i doprowadź ją do wrzenia;
  3. Podgrzej imbryk, wlewając odrobinę przegotowanej wody do środka i energicznie nim poruszając;
  4. Wsyp do imbryka jedną łyżeczkę liści herbaty na jedną osobę plus jedną dodatkową;
  5. Napełnij imbryk gotującą się wodą;
  6. Pozostaw napar na 3-4 minuty, ale nie dłużej;
  7. Odcedź liście herbaty i delektuj się jej wyjątkowym smakiem.

Pamiętaj, że herbatę po angielsku pije się z dodatkiem mleka. Możesz też dodać do niej cukier. Cytryna dozwolona jest wyłącznie w połączeniu z herbatą Earl Grey. Jeżeli chcesz wyjechać do Anglii i na miejscu spróbować prawdziwej angielskiej herbaty, warto w tym celu podszkolić swoje umiejętności językowe. Zapisz się na kursy angielskiego online, aby porozumieć się z każdą osobą, którą spotkasz na miejscu. Szkoła języków obcych ProfiLingua ma w swojej ofercie liczne kursy, dzięki którym skutecznie nauczysz się mówić po angielsku!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.