Czy warto czytać książki po angielsku?

Czytanie książek po angielsku to doskonały sposób na naukę języka i poszerzenie zasobu słownictwa. Podczas lektury musisz mocno skupić się na treści, żeby dobrze zrozumieć wszystkie wyrażenia. Jeśli niektóre słowa lub zdania będą dla Ciebie niezrozumiałe, to przygotuj sobie słownik, w którym szybko znajdziesz znaczenie interesujących Cię wyrazów. A dlaczego jeszcze warto czytać po angielsku i jakie pozycje najlepiej wybrać?

Podstawowe zalety czytania po angielsku

Treść książki napisanej w języku angielskim może znacząco różnić się od polskojęzycznej wersji. Sięgając po oryginał, masz niepowtarzalną szansę, by zobaczyć, jak daną problematykę autor opisał swoimi słowami. W ten sposób lepiej poznasz jego punkt widzenia i przedstawionych przez niego bohaterów. Do zalet czytania po angielsku można zaliczyć również:

  • naukę słownictwa
  • naukę konstrukcji gramatycznych
  • rozwój wyobraźni
  • poprawę koncentracji i myślenia analitycznego
  • poszerzenie horyzontów

W anglojęzycznych książkach znajdziesz wiele ciekawych i bardzo użytecznych sformułowań, które są stosowane w języku potocznym. Takie słowa ułatwią Ci wypowiadanie się w języku angielskim i sprawią, że bez problemu nawiążesz kontakt z zagranicznymi klientami lub kontrahentami. Czytanie po angielsku to także świetny trening dla umysłu, ponieważ zrozumienie zdania napisanego w języku obcym wymaga wytężonej koncentracji i zajmuje więcej czasu.

Kiedy warto czytać książki w języku angielskim?

Książki napisane w języku angielskim mogą się różnić między sobą stopniem trudności i rodzajem użytego słownictwa. Po taką pozycję warto sięgnąć, gdy potrafisz swobodnie porozumiewać się w danym języku. Jeśli Twój poziom znajomości angielskiego będzie zbyt niski, to czytanie jednej strony może Ci zająć dużo czasu, a wówczas szybko się zniechęcisz. Książki anglojęzyczne to także dobry wybór dla osób, które chcą się nauczyć branżowego słownictwa. W takim wypadku wybierz lekturę napisaną przez wybitnego fachowca z danej dziedziny. W efekcie poznasz najważniejsze zwroty i wyrażenia, co korzystnie wpłynie na Twój rozwój zawodowy. Jeśli w książce pojawi się wyraz, którego nie znasz lub nie wiesz, jak go wymówić, to sprawdź jego znaczenie w Internecie i włącz nagranie z poprawną artykulacją.

Jaką książkę po angielsku wybrać?

Jeśli sięgasz po anglojęzyczną książkę, żeby podszkolić swoje zdolności językowe, to znajdź pozycję, która Cię zaciekawi. Dobrym wyborem będzie na przykład kryminał, powieść sensacyjna, powieść przygodowa lub thriller. Na początek zdecyduj się na lekturę, która nie ma wielu stron i przesadnie rozbudowanych opisów. Jeśli obawiasz się, że nie zrozumiesz treści książki, to najpierw przeczytaj jej polskojęzyczną wersję, a dopiero później sięgnij po oryginał. Ciekawą alternatywą mogą być również różnego rodzaju poradniki, które poza atrakcyjną treścią zawierają zdjęcia, grafiki, wykresy bądź inne pomocne materiały.

Audiobooki po angielsku – poznaj ich zalety

Na czytanie książki po angielsku musisz przeznaczyć więcej czasu niż na zapoznanie się z jej polskojęzyczną wersją. Jeśli na co dzień jesteś osobą bardzo zabieganą, to zamiast książki drukowanej możesz wybrać audiobook. Utwory literackie, poradniki lub podręczniki są czytane przez znanych i lubianych lektorów, którzy odznaczają się nienaganną dykcją, dzięki czemu potrafią zainteresować słuchacza daną treścią. Jeśli jesteś miłośnikiem kryminałów, to znajdź wciągający crime story audiobook i odsłuchaj go w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Mając dobre słuchawki, możesz włączyć lekturę podczas zmywania naczyń, prasowania lub uprawiania joggingu. Nowoczesne aplikacje pozwalają na wygodne przewijanie treści, co umożliwi Ci wielokrotne odsłuchanie wybranego zdania, by dokładnie zrozumieć jego sens.

 

Płynna znajomość języka angielskiego jest przydatna zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jeśli chcesz poszerzyć swoje horyzonty i spędzić konstruktywnie wolny czas, to zacznij czytać książki po angielsku. Jest to niezwykle prosty i efektywny sposób na naukę języka obcego. Anglojęzyczne książki pozwolą Ci spojrzeć na świat kreowany przez autora z innej perspektywy i sprawią, że z przyjemnością sięgniesz po kolejne pozycje.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.