Dlaczego warto uczyć się duńskiego?

W dzisiejszych czasach, nawet pomimo pandemii, otrzymujemy nieograniczone możliwości nauki języków obcych. Wiele kursów, szkoleń, a także ogólna świadomość i chęć nauki języków obcych sprawia, że możemy wybierać spośród tych bardziej popularnych i mniej. Co powiecie na język duński? W dzisiejszym wpisie postaramy się pokazać, dlaczego warto się go uczyć.

Język duński – informacje

Język duński zaliczamy do skandynawskich języków germańskich. Jest on językiem urzędowym w Danii oraz na Wyspach Owczych, Grenlandii i Islandii. W jego obrębie występują aż trzy dialekty: jutlandzki, zelandzki i fioński. Do charakterystycznych cech języka duńskiego należą niespotykane nigdzie indziej znaki, jak popularny „motylek” (æ) czy ø oraz å. Jest często mylony z językiem norweskim, ale tak jak wszystkie języki skandynawskie jest coraz bardziej ceniony na całym świecie, wobec czego warto zapisać się na kurs duńskiego online z ProfiLingua i spróbować swoich sił w jego nauce.

Język duński – ciekawostki

Nauka języka obcego jakim jest duński pozwala również na bliższe zapoznanie się z wieloma ciekawostkami kulturalnymi o języku jak i kraju, w którym jest używany.

Dla przykładu, alfabet duński jest krótszy od naszego rodzimego, bo posiada tylko 29 liter. Ze względu na politykę równości panującą w krajach skandynawskich, w języku duńskim nie występuje podział na płcie, a wszelakie zwroty w wolnym tłumaczeniu brzmią jak „ty”. Nie posiada również rodzajów męskiego i żeńskiego, a jedynie nijaki.

Duński dla obcokrajowców brzmi dość twardo i szorstko. Jeżeli dopiero rozpoczynasz naukę tego języka, możliwe, że będziesz musiał nauczyć się intonować swoje wypowiedzi w odpowiedni sposób, aby brzmieć bardziej autentycznie. Warto dlatego skorzystać z zajęć prowadzonych przez osoby, które mają obycie z językiem. Nieocenione mogą również okazać się podróże do krajów, gdzie się go używa, aby posłuchać jak brzmi w ustach rodzimych mieszkańców.

Język duński – podsumowanie

Bez względu na to, dlaczego chcesz rozpocząć naukę języka duńskiego, jest to świetny pomysł. Obecnie pozycja krajów skandynawskich rośnie na całym świecie, zarówno w kwestiach kulturowych jak i na rynku pracy. Wobec tego znajomość języka duńskiego może okazać się nieoceniona i przydatna.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.