Kursy językowe dla pracowników

Inwestycja w rozwój kwalifikacji pracowników to również inwestycja w rozwój firmy. Kiedy przedsiębiorca może zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów?

Pracownicy, którzy radzą sobie bez problemu w rozmowach z zagranicznymi klientami to prawdziwy skarb każdej firmy. Dlatego wielu przedsiębiorców chętnie organizuje kursy języka obcego dla swoich zespołów. Pracodawcy, którzy jeszcze tego nie robili, nie są pewni, czy taką inwestycję na pewno można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ten tekst powstał po to, aby wytłumaczyć Ci kiedy jest to możliwe i jakie warunki należy w tym celu spełnić.

Kiedy kurs dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Kwestie rozliczania wszelkich kursów i szkoleń pracowniczych reguluje art. 17 Kodeksu pracy. Według informacji w nim zawartych pracodawca jest zobowiązany umożliwić, a nawet ułatwić podnoszenie kwalifikacji zawodowych osobom, które są u niego zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Co oznacza to dla Ciebie jako pracodawcy? Istnieje możliwość zaliczenia kursu językowego dla pracownika do kosztów uzyskania przychodu, kiedy znajomość języka obcego wpływa na faktyczne osiąganie przez firmę wyższych dochodów. Takim przykładem może być firma transportowa, działająca na terenie całej Europy. Pracownicy takiej firmy powinni w stopniu komunikatywnym posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym. Dobra znajomość angielskiego lub innego języka obcego pozwoli im na łatwiejsze nawiązywanie kontaktu z klientami, ich obsługa, a także pozyskiwanie nowych zleceń.

Kiedy natomiast urząd skarbowy może zakwestionować zasadność zaliczenia kursu językowego do kosztów uzyskania przychodu? Może zakwestionować odliczenie kosztów szkolenia językowego dla pracownika w sytuacji, gdy nie potrzebuje on znajomości języka obcego w swojej codziennej pracy.

Rozliczanie kursów językowych dla pracowników

Co o rozliczaniu kursów językowych dla pracowników powinni wiedzieć właściciele firm i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą? Warto wiedzieć, że organy podatkowe dokładnie sprawdzają czy kurs językowy faktycznie związany jest z prowadzoną działalnością, czy ma być może charakter wyłącznie prywatny. Przedsiębiorca musi być przygotowany na to, że zostanie poproszony o wskazanie celu wydatku oraz związku z prowadzoną przez niego działalnością.

W rzeczywistości wygląda to tak, że właściciel powinien wskazać, w jaki sposób kurs językowy przyczyni się do podniesienia kwalifikacji pracowników oraz zdobywania wiedzy i nowych umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności. Jeżeli tylko Twoja firma prowadzi działania za granicą lub obsługuje klientów obcojęzycznych, nie masz się o co martwić. To wystarczający argument, który umożliwi Ci rozliczenie kursu językowego jako koszt.

Jeżeli chcesz jeszcze lepiej nauczyć się języków zapisz się na kursy angielskiego w Warszawie lub w wielu innych miastach w Polsce. Szkoła języków obcych ProfiLingua to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do nauki języków obcych! Znajdziesz tu liczne kursy językowe zarówno dla siebie, jak i swoich pracowników!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.