Poziomy języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego oraz każdego innego obcego określa się za pomocą poziomu. Dzięki temu łatwiej jest nam poznać to na jakim etapie jest się z zakresu gramatyki, słownictwa, czytania i słuchania. Chcesz dowiedzieć się, na jakim etapie znajomość angielskiego jesteś? Przeczytaj ten artykuł!

Poziom podstawowy/początkujący

A1 – najniższy poziom. Jesteś dopiero na początku drogi, ale coś umiesz. Potrafisz komunikować się w życiu codziennym przy pomocy potocznych zwrotów i prostego słownictwa. Potrafisz uczestniczyć w rozmowie w obecnym języku, pod warunkiem, że twój rozmówca mówi wolno i prostym językiem.

A2 – posługujesz się językiem obcym w stopniu podstawowym. Rozumiesz wyrażenia i najczęściej używane słowa, a także potrafisz przeczytać krótkie teksty i znaleźć w nich informacje. Radzisz sobie w rozmowie, ale nie umiesz jej jeszcze podtrzymać.

Poziom samodzielności/ średnio zaawansowany

B1 – posługujesz się językiem obcym w stopniu średniozaawansowanym. Radzisz sobie w większości sytuacji w czasie podróży i potrafisz się włączyć do rozmowy na znane ci tematy.

B2 – posługujesz się językiem obcym w stopniu średniozaawansowanym wyższym. Potrafisz swobodnie i spontanicznie komunikować się z użytkownikami tego języka. Żadna dyskusja nie jest ci straszna, potrafisz bronić swoich poglądów w obcym języku. Czytasz ze zrozumieniem długie teksty, które dotyczą problemów współczesnego świata. Rozumiesz większość skomplikowanych wypowiedzi.

Poziom biegłości/zaawansowany

C1 – posługujesz się językiem obcym w stopniu zaawansowanym i jesteś w stanie wykonywać złożone zadania związane z pracą czy studiami w języku angielskim. Komunikujesz się niezwykle swobodnie i płynnie. Rozumiesz długie wypowiedzi i teksty, które zahaczają o tematykę naukową. Formułujesz przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne.

C2 – posługujesz się biegle językiem obcym, nie masz absolutnie żadnych problemów ze zrozumieniem jakiejkolwiek wypowiedzi. Radzisz sobie nawet z takimi, które zawierają wyrażenia specjalistyczne i idiomatyczne. Bez najmniejszego problemu tworzysz treści ustne, a także możesz uczestniczyć w każdej konserwacji. Potrafisz także napisać komplikowane wypowiedzi.

To jakie poziomy języka angielskiego można osiągnąć, zależy od czasu, jaki zostanie poświęcony na naukę. Aby przeskoczyć między poziomami znajomości języka obcego, trzeba poświęcić na naukę około 100-150 godzin na dany poziom. Oczywiście ten czas jest umowny i zależy od wielu czynników, np. wieku osoby uczącej się, doświadczenia w nauce języka i predyspozycji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.