Egzamin FCE – dlaczego warto go zdobyć?

Język angielski z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny. Wzrasta też poziom jego znajomości ze względu na fakt, że jest on nauczany w przedszkolach i szkołach już od najmłodszych lat. W związku z tym wiele firm, ale także uczelni zagranicznych wymaga potwierdzenia umiejętności językowych przed podjęciem pracy lub studiów.

Sposobem na potwierdzenie umiejętności językowych jest zdobycie certyfikatu po zdanym egzaminie FCE (First Certificate in English), który znany jest też pod mniej popularną nazwą B2 First. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy opłaca się wyrobić certyfikat, to w poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na następujące pytanie: egzamin FCE – dlaczego warto go zdobyć?

Co składa się na egzamin FCE?

FCE, tak jak każdy egzamin, składa się z kilku części. Jego celem jest określenie, czy udało Ci się osiągnąć określony poziom języka angielskiego, który określany jest jako B2 – czyli poziom wyższy średniozaawansowany. Ogólnie mówiąc, certyfikat uzyskany po zdaniu egzaminu jest dowodem na to, że umiesz swobodnie posługiwać się językiem angielskim na co dzień – w pracy i w różnych typowych sytuacjach, np. na uczelni, w sklepie, na dworcu itd. – w kontaktach z native speakerami.

Egzamin składa się z czterech części – czytania i części gramatyczno-leksykalnej, pisania, słuchania oraz mówienia.

Najważniejsze zalety egzaminu FCE

Zastanawiając się nad przystąpieniem do egzaminu FCE, warto mieć świadomość, że nie jest to tylko „papierek”, który jest potrzebny do tego, aby dostać się na wymarzoną uczelnię czy ubiegać się o pracę za granicą. Przygotowując się do egzaminu, zyskujesz wiele przydatnych umiejętności, które możesz wykorzystywać w codziennych sytuacjach. Z racji tego, że język angielski jest językiem międzynarodowym, jest on powszechnie używany na całym świecie. Jego znajomość to obecnie podstawa funkcjonowania w nowoczesnym świecie, gdzie gołym okiem można obserwować postępującą globalizację.

Egzaminy Cambridge są uznawane przez ponad 20 tysięcy organizacji na całym świecie. Zalicza się do nich uczelnie wyższe, globalne korporacje, firmy prywatne, instytucje rządowe. Oznacza to, że zyskujesz dodatkowe umiejętności niezbędne do tego, aby uczyć się lub pracować w tych miejscach. Z pewnością Twoje szanse będą większe, jeśli będziesz aplikować na wymarzone stanowiska lub kierunek studiów ze zdanym egzaminem FCE.

Certyfikaty przydają się nie tylko wtedy, kiedy wyjeżdżasz na studia lub do pracy, ale także wtedy, kiedy chcesz osiedlić się poza granicami Polski na stałe, np. z powodów rodzinnych. Codzienna komunikacja i załatwianie prozaicznych spraw staną się o wiele łatwiejsze i bez problemu dogadasz się z obcokrajowcami, bo właśnie takich umiejętności wymaga od Ciebie egzamin FCE.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.