Który egzamin językowy wybrać?

Język angielski stał się uniwersalnym językiem, którego znajomość uchodzi za podstawową umiejętność w dzisiejszych czasach. Wykorzystujemy go zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, dzięki czemu mamy z nim ciągle styczność szlifując swoje umiejętności językowe. Mimo tego warto jednak posiadać potwierdzenie swoich umiejętności językowych, np. w postaci egzaminu Cambridge English. Który jednak wybrać?

Stopnie znajomości języka angielskiego

W języku angielskim funkcjonują różne stopnie znajomości językowej, które określają poziom zaawansowania:

  • A1 (Beginner) to poziom początkujący
  • A2 (Elementary/Pre-intermediate) to poziom podstawowy
  • B1 (Intermediate) to poziom średnio zaawansowany
  • B2 (upper/post-intermediate) to poziom ponad średnio zaawansowany
  • C1 (Advanced) to poziom zaawansowany
  • C2 (Nearly native-speaker level) to prawie native speaker.

Każdy ze stopni możemy określić również za pomocą danego egzaminu językowego Cabridge English:

  • B2 – FCE
  • C1 – CAE
  • C2 – CPE

Jakie są egzaminy z języka angielskiego?

Poniżej krótko opiszemy każdy z egzaminów, abyś dokładnie wiedział, jakie kryteria należy spełnić, aby przystąpić do egzaminu z danego poziomu zaawansowania. Warto sprawdzić również, która szkoła językowa w Twojej okolicy prowadzi przygotowania do poszczególnych egzaminów, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie wysokiego wyniku.

First Certificate English (FCE)

Jest to egzamin potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym (upper-intermediate). Składa się on z czytania ze zrozumieniem, pisania, słuchania oraz mówienia, a także z testu z gramatyki. FCE jest na tyle wysokim poziomem, że możemy z łatwością pochwalić się nim w CV i mamy pewność, że zrobi on wrażenie na naszym potencjalnym pracodawcy.

Cabridge English: Advanced (CAE)

Jest to certyfikat, który świadczy o Twojej znajomości języka angielskiego na poziomie C1. Dodatkowo egzamin C1 pozwala na nauczanie języka angielskiego. Pozwala on również studiować za granicą.

Cambridge English: Proficiency (CPE)

Jest to egzamin, który zaświadcza, że Twoja znajomość języka angielskiego jest na poziomie praktycznie native, czyli tak, jakby był to Twój ojczysty język. Egzamin CPE jest najwyższą formą dokumentacji znajomości języka angielskiego i z pewnością jest najbardziej cenionym spośród egzaminów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.