Wszystko o egzaminie CPE z języka angielskiego

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o egzaminie CPE z języka angielskiego. CPE to skrót od Cambridge English: Proficiency, którego zdanie pozwala znacząco podnieść swoje kwalifikacje językowe. Sprawdź, na czym polega egzamin i co daje jego zdanie!

Co to jest egzamin CPE?

Jak wspominaliśmy, skrót CPE oznacza Cambridge English: Proficiency. Jest jednym z egzaminów ocenianych według skali Cambridge English Qualifications i pozwala na otrzymanie kwalifikacji językowej na jednym z poniższych poziomów:

  • Egzaminy dla dzieci YLE Starters, Movers, Flyers
  • Egzaminy z języka ogólnego dla dzieci i młodzieży: Key for Schools (KET fS), Preliminary for Schools (PET fS), First for Schools (FCE fS)
  • Z języka ogólnego dla dorosłych: Key (KET), Preliminary (PET), First (FCE), Advanced (CAE), Proficiency (CPE)
  • Z języka biznesowego: Business Preliminary (BEC Preliminary), Business Vantage (BEC Vantage), Business Higher (BEC Higher)
  • Dla nauczycieli języka angielskiego oceniający wiedzę na temat nauczania angielskiego jako języka obcego: TKT

Egzamin CPE pozwala na uzyskanie znajomości języka angielskiego na poziomie C2, czyli najwyższego możliwego do uzyskania.

Czy warto zdawać CPE?

Oczywiście! Jest to międzynarodowy egzamin, który jest uznawany na całym świecie – zarówno przez pracodawców, jak i inne instytucje. Dzięki zaświadczeniu o zdanym egzaminie CPE nasze kwalifikacje zawodowe mogą ulec znacznemu podniesieniu. Warto zdawać go również dla zaspokojenia swojej ciekawości odnośnie tego, na jakim poziomie jest nasza znajomość języka angielskiego.

Jak wygląda egzamin CPE?

Egzamin CPE składa się z czterech zasadniczych części:

  • Speaking (mówienie)
  • Writing (pisanie)
  • Listening (słuchanie)
  • Reading and Use of English (czytanie i posługiwanie się językiem)

Każdy z etapów składa się na ostateczna punktację egzaminu. Reading and Use of English stanowi aż 40% punktacji, a pozostałe dają nam po 20%.

Czy egzamin CPE jest trudny?

Jest to pytanie, na które trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż w dużej mierze zależy to od posiadanych przez nas umiejętności językowych. Należy jednak wyjść z założenia, że zdanie go jest wyzwaniem, nawet dla osób sprawnie posługujących się językiem angielskim, a jego zdanie wymaga pełnego skupienia i zaangażowania. Warto również znaleźć zajęcia dedykowane przygotowaniu się do egzaminu tego typu. Szkoła językowa Profi Lingua posiada duże doświadczenie w przygotowywaniu podopiecznych do zdawania egzaminu językowego CPE.

Egzamin CPE – podsumowanie

Jak widzisz, zdecydowanie warto podejść do egzaminu CPE, gdyż oferuje on bardzo wiele korzyści. Jego wysoki poziom z łatwością możesz pokonać dzięki odpowiedniemu nauczycielowi, który przygotuje Cię do zadań tego typu. Z pewnością warto przyłożyć się do nauki, aby zdobyć jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów językowych!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.