Jak wygląda zdawanie egzaminu CPE?

Zdawanie egzaminu CPE wygląda podobnie jak zdawanie egzaminu CAE. Warto jednak wiedzieć, że w klasyfikacji pod względem poziomu trudności, znajduje się on o stopień niżej i odpowiada za znajomość języka na poziomie C1. Jeżeli zastanawiasz się nad podejściem do egzaminu CPE, przeczytaj poniższy wpis i przekonaj się, czy jesteś na niego gotowy!

Części egzaminu CPE

Poniżej znajdziesz opis poszczególnych części egzaminu językowego CPE:

Reading, Use of English – czytanie, stosowanie struktur językowych

Jest to część egzaminu, która łączy w sobie zarówno zdolności czytania i rozumienia tekstu, jak i stosowania prawidłowych struktur gramatycznych w języku angielskim. Jest to bardzo zróżnicowana część egzaminu, w której możemy popisać się swoją wszechstronnością w stosowaniu struktur językowych. Na tę część przeznaczone jest półtorej godziny.

Writing – pisanie

Pisanie jest kolejną częścią egzaminu CPE, na którą przeznaczona jest 1 godzina i 30 minut. Naszym zadaniem jest napisanie tekstów, które są zaawansowaną formą pisemną. Może to być np. list, recenzja lub raport. Oczywiście musimy wiedzieć, że ze względu na stopień zaawansowania egzaminu, wymagane jest tutaj zastosowanie aż od 300 do 350 słów.

Listening – słuchanie

Na część polegającą na słuchaniu mamy przeznaczone już tylko 40 minut. Podczas jej trwania przesłuchujemy materiałów w formie wykładów, wywiadów lub innych form dźwiękowych. Tak jak na wszelkich egzaminach językowych, zostają one odtworzone dwukrotnie. Jeżeli chodzi o formę sprawdzenia naszych umiejętności ze słuchania, to może to być:

  • Dopasowanie odpowiedzi,
  • Uzupełnienie luk w zdaniach,
  • True or False – prawda lub fałsz.

Speaking – mówienie

Ostatnią częścią egzaminu CPE jest mówienie. Istotne jest to, że możemy podchodzić do niej z jednym lub dwoma kandydatami. Oczywiście polega ona głównie na prowadzeniu dialogu, który symuluje codzienne sytuacje. Jest to również najkrótsza część egzaminu CPE, gdyż trwa ona jedynie około 16 minut.

Ile trwa CPE?

Cały egzamin trwa łącznie około 4 godziny, jednak musimy pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi częściami przewidziane są liczne przerwy. Wobec tego przystępując do egzaminu, powinniśmy przewidzieć na niego w swoim kalendarzu cały dzień.

Ile jest ważny certyfikat CPE?

Jeżeli zastanawiasz się, jak długo ważny jest certyfikat z egzaminu CPE, to czeka na Ciebie dobra wiadomość, gdyż jest on ważny bezterminowo. Dzięki temu możesz używać go jako urozmaicenie swojego CV niezależnie od czasu, który upłynął od zdania go.

Certyfikat CPE – podsumowanie

Twój poziom języka angielskiego to C2? Nie zastanawiaj się, tylko podejdź do egzaminu CPE! Zagwarantuje Ci on możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, a także potwierdzi Twoje umiejętności! Jeżeli nie wiesz jak się do niego przygotować, szkoła językowa z pewnością Ci w tym pomoże.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.