Dlaczego boimy się mówić po angielsku?

Angielski to najczęściej używany język w pracy, jak i szkole. Posługuje się nim wiele osób, ale też część z nich nie do końca czuje się dobrze, aby mówić nim na co dzień. Skąd pojawia się bariera komunikacyjna?

Strach przed mówieniem

Najczęściej bariera językowa pojawia się w momencie, gdy boimy się wypowiedzieć choćby prostych zdań po angielsku. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest z pewnością kilka. Nie zawsze dobrze czujemy się, aby mówić w obcym języku. Niekiedy wina leży w niedokładnej nauce – błędów, których wiele osób popełnia, jest sporo. To właśnie tych błędów się boimy, zamiast ich eliminować. Czasem również stres robi swoje – trudno wyrazić to, co się chce powiedzieć. Do tego dochodzi mało wiary w siebie i swoje możliwości. Zakładamy z góry, że nie damy radę i dodatkowo się nie dogadamy. Musimy pamiętać, że komunikacja jest najważniejsza, a błędów nie należy się obawiać – każdy je popełnia w mniejszych lub dużych ilościach. Warto po prostu ćwiczyć wymowę oraz przełamywać swoją barierę językową.

Jak przełamać barierę językową?

Przede wszystkim warto ćwiczyć angielski na każdym kroku. Zwróćmy uwagę również na wymowę. W jaki sposób ją szlifować? Choćby poprzez seriale czy filmy anglojęzyczne – warto je oglądać w oryginalnej wersji, aby wsłuchać się w mówiony język. W dodatku ćwicz wymowę sam przed sobą, a także z pomocą innych. Na początku wystarczą najprostsze zdania – chodzi o to, aby w ogóle się przełamać. Później powinno już pójść znacznie lepiej. Warto zatem osłuchać się z językiem. Nie każdy jest pewny swoich umiejętności, bo przecież zawsze można znaleźć kogoś, kto lepiej zna angielski od nas. Wiele osób, aby podszkolić język, stawia na kursy w szkole językowej. To nie tylko zajęcia w grupach z lektorem, ale również odbywające się, co jakiś czas spotkania z native speakerami, a więc osobami, które język angielski traktują jako swój ojczysty. Szkoła językowa ProfiLingua to miejsce, gdzie z pewnością zadbasz nie tylko o merytoryczną stronę angielskiego, ale poćwiczysz wymowę, która pozwoli Ci przełamać językową barierę.

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.