Czym jest certyfikat FCE?

Zastanawiałeś się kiedyś nad zdawaniem profesjonalnego egzaminu, dzięki któremu otrzymujesz oficjalne potwierdzenie o znajomości języka angielskiego na danym poziomie? To bardzo przydatna sprawa i to z kilku względów, a mowa między innymi o certyfikacie FCE, do którego możesz przystąpić pod paroma warunkami. Sprawdź, co musisz zrobić, aby go zrealizować i jakie korzyści możesz później czerpać z jego wystawienia.

O co chodzi z certyfikatem FCE?

Na samym początku musisz dowiedzieć się co oznacza skrót FCE oraz na czym polega uzyskanie samego certyfikatu. Po pierwsze, nazwa ta oznacza First Certificate in English (FCE), aczkolwiek coraz częściej zamiennym określeniem jest Cambridge English: First. Jest to najpopularniejszy rodzaj certyfikatu językowego dotyczącego znajomości angielskiego na poziomie średniozaawansowanym wyższym – Upper Intermediate. Po zaliczeniu jest wydawany przez sam Uniwersytet Cambrigde Local Examinations Syndicate i to na nieokreślony okres czasu.

Teraz przedstawimy zasady zdawania tego egzaminu, który składa się z czterech części:

  1. Reading i Use of English – czytanie ze zrozumieniem oraz rozwiązanie testu gramatycznego z zastosowaniem struktur językowych – czas trwania: 1h 45min (40pkt)
  2. Writing – część pisemna – czas trwania: 1h 20min (40pkt)
  3. Listening – część słuchana – czas trwania: około 40min (40pkt)
  4. Speaking – część mówiona – czas trwania: około 14min (40pkt)

W sumie można uzyskać za całość 160 punktów, których odpowiednia ilość przeliczana jest na konkretną ocenę. Chcąc zaliczyć egzamin na ocenę pozytywną – A, B lub C, trzeba uzyskać minimalnie 60% wszystkich punktów, a więc potrzebne jest 96 punktów za wszystkie cztery etapy. Również istnieje też kilka warunków przystąpienia do kwalifikacji certyfikatu FCE, a mianowicie Twoim ojczystym językiem nie może być język angielski oraz musisz zapisać się na jeden z trzech terminów zdawania egzaminu: w marcu, maju lub czerwcu albo na przełomie listopada i grudnia. Tylko wtedy organizowane są sesje w British Council w Warszawie oraz filiach w innych miastach, co również warto zaznaczyć, że jest to certyfikat płatny.

Co daje certyfikat FCE?

Otrzymanie pozytywnej oceny z egzaminu świadczy przede wszystkim o Twojej zaawansowanej wiedzy i umiejętnościach w posługiwaniu się językiem angielskim. Oznacza to, że potrafisz go wykorzystać w różnych sytuacjach i swobodnie używać go na co dzień, co szczególnie mile widziane jest na uczelniach wyższych oraz niektórych bardziej prestiżowych firmach międzynarodowych. Z takim certyfikatem możesz spokojnie ubiegać się o wyższe stanowiska i lepiej płatną pracę, ponieważ niewielu ludzi może potwierdzić swoją znajomość angielskiego takim certyfikatem.

Również bez problemu dostaniesz się na zagraniczne uczelnie, które niekiedy też wymagają posiadania takowego certyfikatu. Podobnie sytuacja wygląda z odnalezieniem pracy za granicą, gdzie łatwiej będzie Ci porozumieć się z innymi ludźmi, pracodawcą, klientami czy współpracownikami. Zatem możesz potraktować to jako inwestycję zwrotną, która na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę dla rozwijania Twojej przyszłości.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.