Jaką tablicę wybrać do szkoły językowej? Rodzaje tablic szkolnych

Tablica szkolna jest przedmiotem, bez którego prowadzenie jakichkolwiek lekcji nie będzie możliwe. Każdy z nas pisał kredą po zielonej lub czarnej powierzchni, wykonując polecenia nauczyciela, czy też rysując zabawne obrazki w czasie przerwy. Obecnie na rynku pojawiło się wiele alternatyw dla tradycyjnej zielonej tablicy szkolnej. Przytoczymy zatem zalety poszczególnych modeli. Ta wiedza pomoże dokonać trafnego wyboru kupując tablicę do szkoły, czy na przykład językowej palcówki edukacyjnej.

Tradycyjna tablica zielona

Nadal najpopularniejszym wyborem jest zielona tablica do szkoły, która znakomicie sprawdza się w młodszych klasach szkoły podstawowej. Niektóre modele pokryte są nadrukiem w linie lub kratkę ułatwiającym pisanie. Są to tak zwane tryptyki, czyli zamykane trzyczęściowe tablice. Do pisania po nich stosuje się kredę, w wielu kolorach, a czyszczenie odbywa się za pomocą mokrej gąbki. Są one dostępne w wielu rozmiarach, więc można dopasować je do wielkości sali, w której mają się znaleźć.

Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością bałagan, który powstaje podczas użytkowania. Kreda produkuje mnóstwo niezdrowego kurzu, który wdychają zarówno nauczyciele, jak i dzieci. W dodatku zmywanie i doprowadzenie takiej tablicy do stanu porządkowego jest nieraz bardzo trudne. Taka tablica również bardzo długo schnie, a napisy na mokrej powierzchni są niewidoczne.

Tablica szkolna suchościeralna

Suchościeralne tablice szkolne powoli wypierają z użytku swoją pierwotną, zieloną wersję. Do pisania po nich stosowane są markery, a do czyszczenia używa się specjalnej gąbki. Wiele z nich oferuje także możliwość przyczepiania rysunków, map lub innych pomocy naukowych za pomocą magnesów, które wykorzystywane mogą być do prezentacji. W wielu szkołach służą dodatkowo jako prowizoryczne ekrany dla obrazów wyświetlanych z rzutnika. Funkcja magnetyczna pozwala na ich używanie jako powierzchni, na której powstają gazetki ścienne lub umieszczane są ważne dla uczniów informacje.

Tablica interaktywna

Absolutny przebój na rynku to interaktywna tablica szkolna. To nic innego jak ogromny tablet, który dzięki specjalnemu oprogramowaniu pozwala na prowadzenie bardzo ciekawych zajęć. Nadaje się do pisania, stosowania magnesów oraz wykorzystywania ćwiczeń interaktywnych do nauki. Dzieci mogą własnym dotykiem wprawiać w ruch animacje, przesuwać elementy układanek i rozwiązywać zadania. Najlepiej sprawdza się w szkołach językowych oraz przy edukacji małych dzieci.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.