Jaki dodatkowy język wybrać do nauki dla dzieci?

Rodzice są coraz bardziej świadomi, że nauka języków to nieodłączny element edukacji naszego dziecka. O ile w przeszłości wystarczyła nauka języka angielskiego, obecnie już nawet biegłość w tym języku to za mało. Konkurencja na rynku pracy rośnie, dlatego warto zainwestować w coś, co wyróżni naszą pociechę spośród innych. Wiadomo, że dziecko jeszcze nie zwraca na to uwagi, dlatego to właśnie Ty musisz zadbać o to, by jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia. Jaki zatem drugi język wybrać do nauki pozaszkolnej?

Nauka drugiego języka w szkole

Jeżeli chodzi o założenia programowe, które dotyczą nauki języków w szkole, to prezentuje się to niezbyt dobrze. Przeważnie, w toku edukacyjnym nie można przeznaczyć odpowiedniej ilości czasu wolego, który pozwoli opanować język na poziomie komunikatywnym. Najczęściej, drugim językiem uczonym w szkole jest język niemiecki (rzadko kiedy uczniowie mogą wybrać inny język). Jednak w toku edukacji szkolnej w tej kwestii pojawiają się następujące błędy:

  • podział grup ze względu na płeć lub alfabetycznie, a nie na podstawie umiejętności. Uczniowie są wymieszani, przez co osoba, która umie język na wyższym poziomie nie rozwija się, a z kolei ktoś, kto ma braki, nie ma czasu na ich doszlifowanie.
  • brak korzystania z tablic multimedialnych i źródeł internetowych, spowodowany przestarzałym sprzętem. Dzieci do nauki trzeba zachęcić urozmaicając ją, natomiast lekcje w szkole to najczęściej rozwiązywanie zadań w kartach pracy. Okazjonalnie też słuchają nagrań z płyty. Tu jednak ważny jest nie tylko słuchanie, ale również aspekt wizualny.
  • dzieci mają bardzo rzadko mają możliwość ćwiczyć komunikację w języku, przez co nie ma możliwości przełamania bariery językowej. Nie kładzie się nacisku na mówienie, a lekcje są w większości prowadzone w języku polskim, co nie rozwija również umiejętności rozumienia komunikatów w obcym języku.

Dlatego arcyważne jest, aby o naukę drugiego języka przez nasze dziecko, zadbać samodzielnie i zainwestować w jego rozwój.

Szkoła językowa dla dzieci

Obecnie, zajęcia prowadzone w szkołach językowych są prowadzone dla osób w każdym wieku. Dzięki temu, nawet trzyletnie dziecko może uczestniczyć w interaktywnych zajęciach i „nieświadomie” uczyć się języka. Płatne placówki cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy lista zapisów na kursy. Nie tylko zyskasz odpowiednią naukę swojego dziecka, pod okiem profesjonalisty i w niewielkich grupach. Możesz również zapisać malucha na kurs indywidualny! To wszystko wpłynie pozytywnie na jego rozwój i otworzy szereg nowych możliwości w przyszłości.

Jaki język wybrać?

Warto, jako drugi język wybrać taki, który będzie pożądany na rynku pracy, tak aby można było go w przyszłości używać. Dzięki temu, nauka nie pójdzie na marne, a uczestnictwo w kursie nie będzie służyło tylko jako wzbogacenie CV. Jeżeli nie wiesz jeszcze, czym będzie zajmowało się Twoje dziecko w przyszłości, postaw na języki popularne i pożądane przez pracodawców. Zapisz je na kurs, który przyda się zarówno w toku edukacji szkolnej, wyższej, jak i w późniejszej pracy. Jednym z nich jest na przykład niemiecki dla dzieci ProfiLingua.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.