Czy warto uczyć się niszowych języków?

Od jakiegoś czasu młode osoby coraz chętniej sięgają po egzotyczne i rzadkie języki. Nie jest to już tylko oryginalne hobby, ale wszechobecny trend. Młodzież bardzo sprawnie porusza się po Internecie i wie, że wśród wymagań pracodawców, znajduje się umiejętność władania dodatkowym językiem. Jeżeli chcesz dotrzymać kroku konkurentom w walce o wymarzone stanowisko pracy, nauka niszowego języka stanie się wkrótce koniecznością. Czy warto zapisać się na kurs języków niszowych?

Dlaczego warto uczyć się niszowych języków?

Konkurencyjność na rynku pracy to nie jedyny argument przemawiający za nauką języków. Warto wspomnieć jeszcze o kilku innych aspektach, które być może zmotywują Cię do zapisu na profesjonalny kurs.

Znając język masz szansę na wyższe zarobki

Inwestycja w szkolenia z języków mniej popularnych może mieć bezpośredni wpływ na Twoje zarobki. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu dobra znajomość języka angielskiego zapewniała nie tylko zatrudnienie, ale także ponadprzeciętną pensję. Obecnie znajomość języka Brytyjczyków jest standardowym wymogiem, któremu towarzyszy oczekiwanie, że kandydat do pracy opanował też drugi język obcy. Kilka lat temu wśród języków dodatkowych znajdowały się niemiecki oraz francuski, ewentualnie hiszpański. W dobie globalizacji pracodawcy częściej poszukują i chętniej dobrze opłacają osoby, które opanowały biegłość w języku fińskim, czeskim, słowackim, norweskim, szwedzkim, węgierskim, chińskim czy niderlandzkim.

Dobrą płacą charakteryzują się również zawody związane stricte ze znajomością języków obcych, takie jak tłumacz lub nauczyciel/lektor. Osoby oferujące usługi związane z językami niszowymi należą do nielicznej elity, co znajduje odzwierciedlenie w ich zarobkach.

Ucząc się języka poznajesz nową kulturę

Warto wspomnieć, że nauka języka to nie tylko korzyści na arenie zawodowej. Podczas studiowania wybranego języka masz szansę na rozwój osobisty. Język, jakim się posługujesz znacząco wpływa na Twój sposób myślenia! Oznacza to, że poprzez naukę języka obcego otwierasz się na jego kulturę i poszerzasz swoje horyzonty. Oprócz tego zyskujesz w pewnym sensie nową osobowość i zdolność postrzegania świata z zupełnie innej perspektywy. Nauka mniej popularnych języków (jak np. chiński Wrocław) pozwala na zanurzenie się w wielobarwnej kulturze danego kraju, z którą nie spotykasz się na co dzień. A to z pewnością fascynująca przygoda.

Znajomość języka na wakacjach

Błędne jest twierdzenie, iż znajomość angielskiego w zupełności wystarczy, aby móc porozumiewać się w niemal każdym miejscu naszej planety. Jeżeli wybierasz mniej turystyczne kraje i utarte szlaki musisz liczyć się z tym, że wśród lokalnych mieszkańców, znajomość angielskiego może być w takich miejscach znikoma. W małych miasteczkach i wsiach często znajomość lokalnego języka okazuje się niezbędna. A to właśnie w takich miejscach można w pełni poznać kulturę danego kraju i prawdziwie odpocząć.

Czy warto zapisać się na język egzotyczny?

Każdy z nas w głębi serca pragnie wyróżnić się z tłumu. Nie tylko w oczach potencjalnego pracodawcy, ale również wśród rodziny i bliskich. Chcemy być pod jakimś względem niepowtarzalni i oryginalni. Zgłębianie tajników języka chińskiego, fińskiego czy węgierskiego można śmiało zaliczyć do niezwykłych pasji. Przygodę z nauką niszowego i egzotycznego języka można zacząć w każdej chwili. Bez względu na wiek i umiejętności! A w dodatku wcale nie kosztuje to majątku.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.