Wymowa w języku angielskim (cz. 2)

Witaj w 2 części naszego poradnika, w którym mówimy o tym, jak poprawnie wymawiać angielskie wyrazy i jak skutecznie uczyć się wymowy.

Dziś zaczniemy od tego, że niezależnie od tego, jakiego języka się uczysz, ważne jest, aby otaczać się językiem i czerpać go z wielu źródeł, to znaczy, że powinieneś/powinnaś wykorzystywać każdą sposobność do tego, żeby obcować z żywym angielskim. To znaczy nic innego, jak to, aby słuchać angielskich piosenek, oglądać filmy w języku angielskim czy słuchać wieczornych wiadomości po angielsku. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy samo słuchanie, ale także powtarzanie słówek na głos, ilekroć masz ku temu sposobność.

Powtarzając słówka na głos, pamiętaj, aby robić to starannie i dokładnie, aby przypadkiem nie nauczyć się niedbałej lub nieprawidłowej wymowy. Pomocne mogą się okazać kursy języka angielskiego, gdzie masz możliwość współpracy z lektorem.

Litery, których w angielskim się nie czyta

W angielskim czasami można natrafić na litery, które są w zapisie, ale w wymowie już ich nie ma. Nazywają się one głoskami niemymi, a oto niektóre z nich:

  • występujące na końcu wyrazu: -mn ; -mb
  • występujące na początku wyrazu: ps- ; wh- ; wr- ; kn-

Kwestia samogłosek

Inną sprawą są samogłoski, których wymowa jest związana z kilkoma zasadami:

  1. W sytuacji, kiedy dwie samogłoski znajdują się obok siebie, to druga z nich jest niema. Pierwszą czyta się jako długą lub jako dyftong (dwugłoskę).
  2. W słowach zakończonych na jedno -e, przed którym znajduje się jedna lub dwie spółgłoski poprzedzone samogłoską, samogłoska wymawiana jest jako długa lub jako dyftong.
  3. Samogłoski, które stanowią ostatnią głoskę w wyrazie, wymawia się, jako samogłoskę długą lub dyftong.
  4. Jako krótką czytamy samogłoskę znajdującą się przed pojedynczą lub podwójną spółgłoską na końcu wyrazu.

Końcówki wyrazów i ich wymowa

Niektóre grupy końcówek wyrazów są zawsze wymawiane w ten sam sposób. Należą do nich końcówki takie jak: -ought ; -ical ; -ese ; -ation ; -worthy ; -ile ; -gist ; -arious ; -acious.

Szukasz profesjonalnego i skutecznego kursy języka angielskiego? Przekonaj się, czym jest szkoła językowa Profi Lingua.

Akcent wyrazowy i intonacja

Ostatnią kwestią w tej części poradnika jest sprawa intonacji. W języku angielskim w pytaniach słyszalna jest intonacja opadająca, która mówi o zaciekawieniu. Intonacja, która może być odebrana jako pretensjonalna, to intonacja wznosząco-opadająca.

Akcent wyrazowy z kolei polega na mocniejszym wypowiedzeniu sylaby, która w różnych słowach znajduje się w innym miejscu. Dla porównania w języku polskim jest to zazwyczaj przedostatnia sylaba.

W zapisie fonetycznym akcent jest zaznaczany przez apostrof, który znajduje się przed akcentowaną sylabą.

Zapraszamy do kolejnej części naszego poradnika!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.