Wymowa w języku angielskim (cz. 1)

Nauka wymowy języka angielskiego przez osobę polskojęzyczną nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak nie jest to rzecz niemożliwa do przyswojenia. Jeżeli będziesz regularnie ćwiczył/a wymowę, to w końcu uda Ci się uzyskać pożądane dźwięki. Trudność nauki poprawnej wymowy wynika z faktu, że w języku angielskim występuje wiele dźwięków, których nie ma w języku polskim.

Dowodem na to, że wymowa to jednak rzecz, którą da się przyswoić, jest fakt, że miliardy ludzi z całego świata opanowały sztukę mówienia w obcym języku. Kiedy uczysz się nowych słówek czy całych zdań, pamiętaj, żeby od razu uczyć się ich wymowy. Najlepiej także zapisać fonetycznie dany wyraz, żeby powtarzać go za każdym razem, kiedy sprawdzasz jego zapis.

To, jak wymówić dane słowo, można sprawdzić w zwykłym papierowym słowniku, gdzie znajdują się wyrazy zapisane fonetycznie. W internetowych słownikach i translatorach jest natomiast funkcja odsłuchania wymowy wyrazu lub zdań – i to z wyborem akcentu.

Szukasz wygodnego sposobu na szybką naukę wymowy? Zapisz się na kurs języka angielskiego.

Po co uczyć się poprawnej wymowy angielskiego?

Odpowiedź zawarta w powyższym pytaniu jest prozaicznie prosta – poprawnej wymowy uczymy się po to, aby móc się komunikować z innymi użytkownikami języka.

Żywy język znacznie różni się od wersji pisanej, więc chcąc komunikować się w inny sposób niż za pomocą maili, SMS-ów czy wiadomości na komunikatorze, warto zacząć naukę poprawnej wymowy jak najszybciej. Będzie Ci ona niezbędna w kontakcie z obcokrajowcami, np. w pracy, na uczelni czy podczas urlopowego wyjazdu. W szybkim przyswojeniu wiedzy i ćwiczeniach praktycznych pomocna może okazać się dobra szkoła językowa.

Różne sposoby wymowy w języku angielskim

Na pewno wiesz, że język angielski jest używany niemal w każdym zakątku świata. W związku z tym wymowa poszczególnych słów i zdań może się różnić w zależności od rejonu, w którym się znajdziesz. W ich rozróżnieniu pomocny może okazać się alfabet fonetyczny, dzięki któremu nauczysz się rozróżniać poszczególne sposoby wymowy.

Ucząc się nowego słowa, staraj się osłuchać z jego brzmieniem, puszczając nagrany wyraz kilkukrotnie np. w słowniku internetowym. Ważne, aby też samodzielnie powtarzać nowe słowo, a najlepiej umieścić je w kontekście, czyli skonstruować z nim zdanie. Warto też się nagrywać i porównywać swój sposób wymowy z oryginałem. Jeśli pracujesz z lektorem lub masz możliwość skonsultowania poprawności swojej wymowy z native speakerem, tym lepiej.

Zapraszamy do 2 części artykułu!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.