Nauka angielskiego sposobem na nudę

Zbliżają się wakacje, a te oprócz spędzania wolnego czasu na relaksie, są równie często okresem nudy dla niektórych osób. Nie mają oni żadnych planów wakacyjnych ani innego rodzaju wyjazdów. Nie uczęszczają do szkoły ani też nie pracują, więc pewnie zastanawianie się o kogo może chodzić. Oczywiście są to seniorzy, którzy obecnie znajdują się na emeryturze i jedynie niektórzy z nich są jeszcze aktywni zawodowo. Wówczas wakacje są dla nich czasem przestoju, a niekiedy możliwości spacerowania do woli wraz z bliskimi. Mamy na to świetne rozwiązanie w postaci kursu angielskiego, który pomoże wypełnić pustkę.

Dlaczego nauka angielskiego?

Spełnia on większość kryteriów, jeśli chodzi o pozytywny wpływ na kondycję psychiczną i umysłową osób starszych. Wraz z wiekiem ich komórki nerwowe ulegają osłabieniu, a to z kolei wiąże się z pogarszaniem pamięci. Zatem należy ją regularnie i intensywnie ćwiczyć, aby funkcjonowała w pełni sprawnie. Poza problemami z pamięcią, często seniorzy narzekają na brak skupienia i koncentracji, a także odczucie stresu wieloma rzeczami z zewnątrz. W tym przypadku również nauka angielskiego może okazać się przydatna. Systematyczne poznawanie nowych słówek, wyrażeń czy zasad gramatycznych pozwala na ćwiczenie pamięci i koncentracji, czego efekty widoczne są już po kilku pierwszych zajęciach. Seniorzy starają się zapamiętywać wszystko po kolei, a dodatkowy trening w domu jedynie je utrwala i sprzyja skuteczności nauczania.

Natomiast spotkanie z innymi ludźmi czy też samym lektorem może dodatkowo wspomóc poczucie dowartościowania osób starszych, brak poczucia osamotnienia i chęć dalszego kształcenia się dla własnej satysfakcji i rozwoju osobistego. Nigdy nie jest za późno na naukę, a wspólnie spędzony czas sprzyja seniorom i pozwala na uzupełnienie wolnego czasu. Poznani nowo ludzie mogą posiadać podobne zainteresowania, a także motywacje do nauki, co może w przyszłości zaowocować nowymi przyjaźniami. Z kolei wsparcie lektora pomaga osobom starszym uwierzyć w swoje możliwości, a jego cierpliwość sprawdza się przy nauce podstaw angielskiego. Seniorzy czują się swobodnie, pewnie i bezpieczne, a przecież to jest najważniejsze.

Jak może wyglądać taki kurs?

Warto przedstawić to na przykładzie ProfiLingua – angielski dla dorosłych, gdzie zajęcia są prowadzone w trybie indywidualnym lub grupowym, co zależy już od decyzji kursanta. Jednak dla osób starszych polecamy raczej zajęcia grupowe, by czuli się osamotnieni. Wówczas lektor opracowuje materiał zgodnie z umiejętnościami grupy, co następnie skutkuje różnego rodzaju ćwiczeniami na słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie albo naukę gramatyki. Wszystko odbywa się stopniowo, a każdy uczestnik ma poświęconą uwagę. Również w szkołach ProfiLingua wykorzystuje się materiały multimedialne, których nauczyciele także nauczają seniorów. Mają oni szansę udoskonalić swoje umiejętności lingwistyczne, ale również technologiczne, dzięki czemu nie zostaną oni w tyle, a czas przeznaczony na naukę angielskiego w wakacje zostanie wykorzystany w 100%.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.