Kiedy najlepiej zacząć dzieci uczyć języka angielskiego?

Warto zainwestować w naukę już od najmłodszych lat. Jeżeli jesteś szczęśliwą mamą lub zadowolonym tatą – zadbaj o przyszłość Twojego maluszka. W dzisiejszych czasach może być mu bardzo ciężko funkcjonować w przyszłości, bez znajomości języka angielskiego. Wymagana jest umiejętność posługiwania się nim przynajmniej na komunikatywnym poziomie. A kiedy najlepiej zacząć?

Nauka angielskiego – najlepszy czas?

Program nauczania języka w Polsce jest skonstruowany tak, że dzieci zaczynają naukę języka wraz z rozpoczęciem szkoły podstawowej. Nierzadko również w przedszkolu zaplanowane są lekcje angielskiego w formie gier i zabaw, by rozbudzić w najmłodszych zapał do nauki. Dlaczego? Ponieważ to najlepszy czas na naukę czegokolwiek!

6 roku życia dziecka to czas, kiedy rozwój pędzi w ekspresowym tempie. Błyskawicznie przyswaja nowe informacje, łatwo zapamiętuje otaczające go rzeczy i zaczyna rozpoznawać emocje innych ludzi. Dlatego niezwykle ważne jest by od jak najmłodszych lat inwestować w jego edukację, zwłaszcza w językach. Ich nauka będzie wówczas o wiele łatwiejsza, a dziecko szybciej będzie mogło zacząć edukację językową na wyższym poziomie w przyszłości.

Nauka angielskiego dla dzieci

Według najnowszych badań, dzieci uczą się języków obcych na dwa sposoby:

  • symultaniczny – dzieci od najmłodszych lat maja styczność z minimum dwoma językami. Są to przeważnie rodziny, w których rodzice pochodzą z dwóch różnych krajów. Można tu zaliczyć również dzieci, które od 3 roku życia uczęszczają do szkół językowych. Wtedy nauka dwóch różnych języków przebiega w takim samym tempie, a maluch jest w stanie swobodnie między nimi manewrować.
  • następczy – u większości dzieci drugi język zostaje wprowadzony w momencie, w którym język ojczysty jest już opanowany na poziomie komunikacyjnym. Bardzo często dziecko może wykazywać niechęć do nauki drugiego języka, ponieważ nie widzi takiej potrzeby. Ważne, aby zachęcać dzieci do nauki w naturalny sposób, nie wywierać presji i nacisków i robić to w formie gier i zabaw.

Gdzie uczyć dzieci języka

Poza edukacją szkolną i wczesnoszkolną warto rozważyć naukę w szkole językowej. Dlaczego? Grupa liczy zazwyczaj maksymalnie 12 osób, a zaangażowanie lektorów czy speakerów jest o wiele większe niż w zwykłej szkole. Nie musisz obawiać się, że Twoje dziecko nie będzie mogło zabrać głosu na zajęciach, jak to bywa w przypadku tradycyjnych szkół. Na bieżąco informują rodziców o postępach w nauce ich dziecka oraz błyskawicznie wyłapują wszelkie błędy w edukacji i dział, który może sprawiać większy problem. A im wcześniej zaczniesz, tym większa szansa na skuteczną i mniej oporną naukę języka.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.