Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

W dzisiejszych czasach trudno mówić o edukacji i ambitnej pracy bez znajomości języków obcych. Ta umiejętność udaje się tylko nielicznym, dlatego nie polecamy próbować swojego szczęścia. Zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować w naukę języków obcych, możliwie w jak najmłodszym wieku. Spora część z Was pyta, jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego, inni głowią się jak zrobić to w możliwie jak najkrótszym czasie. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego?

Język angielski jest dziś wszechobecny w praktycznie każdej branży. W Polsce jest uczony w szkole, czasami nawet w zerówce i towarzyszy przez wszystkie etapy edukacji, aż do końca studiów. Dzięki temu, kończąc szkołę średnią jesteśmy mniej więcej na poziome komunikatywnym z angielskiego. Oczywiście o ile ktoś przyłożył się do nauki.

Daje to szansę swobodnej rozmowy z anglojęzyczną osobą i możliwość opuszczenia Polski w poszukiwaniu zatrudnienia za granicą. A że język angielski jest uniwersalnym językiem, praktycznie w większości krajów migracyjnych (Niemcy, Holandia, Skandynawia) będzie można go używać i się dogadać.

W większości ogłoszeń o pracę pojawia się adnotacja o wymaganym języku angielskim na poziomie przynajmniej B1. A taki poziom gwarantuje ukończenie szkoły średniej i pozytywny wynik na maturze.

Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tak naprawdę od podejścia do nauki. Nie wolno zrażać się na samym początku i najważniejsza jest systematyczność. Każda dłuższa przerwa będzie skutkowała „uciekaniem zdobytej wiedzy”. Należy systematycznie ćwiczyć i powtarzać opanowany materiał, żeby raz na zawsze utrwalił się nam w głowie.

Skuteczna nauka to zatem nauka systematyczna. Codzienne powtarzanie słownictwa, zaimków i gramatyki. Jednak niestety, czasami nawet to nie wystarcza. Opanowanie materiału, przy jednoczesnym braku możliwości praktycznego użycia języka (np. w rozmowie z obcokrajowcem) może spowodować blokadę językową.

Co to jest bariera językowa?

To nic innego, jak opory przed używaniem języka w praktyce. Na pewno znasz to uczucie, kiedy w głowie znasz jakieś słówko czy nawet całe zdanie, lecz w kontakcie z rozmówcą nie jesteś w stanie się odezwać. Zamiast mówić pełnymi zdaniami, używasz wtedy krótkich zwrotów i popełniasz podstawowe błędy. To zupełnie normalne zjawisko, które należy po prostu przezwyciężyć. Aby to zrobić, należy używać języka w praktyce, to znaczy nie tylko uczyć się go i powtarzać przed komputerem. To oznacza rozmowę – początkowo z koleżankami czy rodzeństwem (wystarczy poprosić ich o pomoc), a następnie np. podczas podróżowania.

Najlepszym sposobem do pokonania bariery językowej, jest zapisanie się na angielski Warszawa i udział w profesjonalnych kursach pod okiem specjalistów. Nauka w grupie to również okazja do poćwiczenia praktycznego zastosowania języka.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.