Jak przełamać barierę językową?

Zdarza Ci się unikać rozmów z obcokrajowcami? Na wakacjach wolisz porozumiewać się na migi lub prosić bliskich o pomoc? To wszystko można nazwać ogólnym stresem przed mówieniem po angielsku, który przejawia się na różne sposoby, a także je spowodowany innymi czynnikami. Dzisiaj skupimy się na kilku najważniejszych aspektach, a następnie podpowiemy Ci jak pozbyć się barier językowych i zacząć swobodnie rozmawiać z innymi po angielsku.

Dlaczego stresuję się, mówiąc po angielsku?

Tak jak wspomnieliśmy przyczyn tego może być całkiem sporo, a pierwszą z nich jest świadomość o niewystarczającej wiedzy. To szczególnie blokuje podczas rozmów, a niekiedy nawet dochodzi do sytuacji, kiedy unikamy takich okazji do porozmawiania po angielsku, bo zdajemy sobie sprawę, że nasze umiejętności są na niedostatecznym poziomie. W rezultacie to mogłoby znacznie wpłynąć na zrozumienie w czasie rozmowy, a także ośmieszenie przed drugą osobą. Takie myśli najczęściej pojawiają się u ludzi, którzy borykają się barierą językową.

Kolejnym powodem, dla którego pojawia się stres jest problem w „przełączeniu się” z trybu polskiego na angielski. Tworzenie zdań po angielsku niekiedy różni się od szyku zdania po polsku, przez co może być czasami trudniej o sklecenie pytania albo bardziej złożonego zdania. To również powstrzymuje przed mówieniem, ponieważ występuje blokada używania dwóch języków naraz oraz pewne braki w zakresie gramatyki.

Ostatnią najczęściej spotykaną barierą językową jest trudność ze zrozumieniem tego, co mówi do nas obcokrajowiec. Podczas czytania komunikatów po angielsku łatwiej jest nam się skupić, zastanowić i przetłumaczyć sobie kawałek po kawałku w myślach. Można to zrobić powoli i ewentualnie wyczytać znaczenie z kontekstu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podczas rozmowy, gdy każdy ma inny akcent, szybkość mówienia i wyrazistość. Tutaj reakcja musi być o wiele szybsza i intuicyjna, a więc o wiele bardziej stresująca, a zwłaszcza gdy trzeba kogoś prosić o powtórzenie zdania.

Jak się przełamać i zacząć speaking?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci pokonać swój stres i zacząć w końcu swobodnie mówić po angielsku. Nie wszystko musi stać się od razu, ale warto stopniowo dążyć do tego celu. Na początek można coraz częściej i więcej wprowadzać angielskiego w swoim życiu – mowa o słuchaniu piosenek i tłumaczeniu tekstów, oglądaniu seriali i filmów z napisami czy oglądanie zagranicznych youtuberów. Możliwości jest mnóstwo, a wszystkie możesz spokojnie wprowadzić do swojej codzienności.

Jednak najskuteczniej będzie zapisać się do szkoły językowej na konwersacje angielskie i zacząć swoją przygodę z angielskim od nowa. Tam na pewno nauczą Cię poprawnego mówienia, wykorzystania zasad gramatycznych w praktyce tak, aby inni mogli Cię swobodnie zrozumieć i odwrotnie, żebyś potrafił słuchać ze zrozumieniem. Poszerzenie słownictwa oraz nieustanne ćwiczenia pomogą Ci w przełamaniu własnej niepewności, gdzie po czasie pokochasz ten język i będzie on dla Ciebie równie naturalny jak polski.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.