Dwujęzyczność – atut czy wada?

Język angielski jest trzecim najbardziej popularnym językiem na świecie. Posługuje się nim 527 milionów ludzi i jest on używany niemal we wszystkich dziedzinach życia. Żyjąc i pracując we współczesnym świecie, nie można unikać spotkań z językiem angielskim, gdyż angielszczyzna, ale też anglicyzmy są wszechobecne.

Dzięki wielu możliwościom nauki możemy bez trudu poszerzać swoje kompetencje językowe. Zarówno w tradycyjny sposób: używając podręczników i uczęszczając na konwersatoria, ale także za pomocą platform i aplikacji dedykowanych nauce języków obcych.

Pracowanie nad staniem osobą się dwu lub wielojęzyczną, tak zwanym poliglotą, będzie w przyszłości ogromną wartością dodaną. Zwłaszcza w karierze zawodowej, gdzie często spotyka się partnerów biznesowych, posługujących się językiem angielskim.

Najłatwiejszym startem w dwujęzyczność mają dzieci wychowujące się w rodzinach, w których angielski jest językiem ojczystym jednego z rodziców. Swobodne wypowiadanie się w co najmniej dwóch językach, to przyszłość i w przeciągu kilku najbliższych lat będzie to konieczność. Najnowsze badania na ten temat dowodzą, że zjawisko dwujęzyczności jest coraz bardziej powszechne. Płynne posługiwanie się językami obcymi ma znaczący wpływ na rozwój intelektualny dzieci.

Nauka języka angielskiego od najmłodszych lat

Specjaliści wskazują, że na opanowanie drugiego języka duży wpływ ma to, jak wcześnie dziecko się z nim zetknie. Uważa się, że najskuteczniejsze będzie rozpoczęcie nauki języka przed szóstym rokiem życia. W tym czasie umysł dziecka jest najbardziej chłonny i z łatwością przyswaja wiedzę. Badacze twierdzą, że dwujęzyczność ma wpływ na kreatywność i jest kluczem do osiągnięcia sukcesów społecznych, ale także ekonomicznych.

Żeby uczyć drugiego języka w warunkach domowych najlepiej byłoby, gdyby angielski był dla jednego z rodziców językiem ojczystym. Jeśli jednak rodzice nie posługują się wystarczająco dobrze językiem obcym, a chcą wprowadzić go do edukacji swojego dziecka, to świetnym rozwiązaniem będzie język angielski online.

Przede wszystkim należy zadbać o to, by rozwój językowy dziecka i nauka angielskiego była pozytywnym doświadczeniem. Nie wolno wywierać na nim presji i konieczności szybkiego i perfekcyjnego poznania języka. To może zniechęcić dziecko do dalszej nauki, pozwólmy mu na poznanie korzyści, które płyną z dwu czy wielojęzyczności.

Nauka języka angielskiego przynosi same korzyści i pozytywnie wpływa na wiele płaszczyzn życia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.