3 sposoby na skuteczny trening mózgu w podeszłym wieku

Zachowanie sprawności intelektualnej to kluczowy czynnik, o który warto zadbać, będąc w podeszłym wieku. Pobudzanie mózgu do pracy zdecydowanie polepszy kondycję psychiczną, a także pozwoli w ciekawy sposób spędzić wolny czas. W poniższym wpisie przedstawimy 3 sposoby, które pomogą zachować sprawność umysłową.

Czytanie książek oraz gry

Czytanie książek, granie w gry, czy rozwiązywanie krzyżówek – to sposoby, które pobudzą mózg do lepszej pracy. Jest to zdecydowanie korzystniejsze spędzenia czasu niż oglądanie telewizji. Czytanie książek czy gazet pozytywnie wpływa na naszą koncentrację, a dodatkowo pobudza naszą wyobraźnię. Zmusza nas do refleksji oraz wyciągania własnych wniosków. Nawet zwykłe czytanie gazet może być bardzo pomocne i korzystne dla nas, a przy okazji dowiadujemy się o nowych rzeczach oraz wydarzeniach. Z kolei gry lub krzyżówki to świetny sprawdzian pamięciowy. Nie tylko przyswajamy wiedzę, ale również zmuszamy mózg do intensywnego myślenia. Ponadto, spędzając czas z rodziną, granie w gry będzie także ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Aktywność fizyczna

Dobrym treningiem mózgu, który poprawi przy okazji nasze samopoczucie może być aktywność fizyczna. Oczywiście nie jest ona wskazana dla wszystkich i tutaj należy pod tym względem spojrzeć indywidualnie. Każdy senior, decydując się zadbać o swoje zdrowie, dzięki ćwiczeniom musi najpierw skonsultować się z lekarzem, czy nie ma do tego przeciwwskazań. Dla każdego osobno dany rodzaj sportu będzie dopasowany indywidualnie. Nie wszyscy będą w stanie biegać, pływać, czy wykonywać różne lżejsze oraz cięższe ćwiczenia. Niekiedy nawet wystarczy sam dłuższy spacer, który będzie regularnie powtarzany w kolejnych dniach. Dotleniają mózg, a co za tym idzie, myślenie oraz samopoczucie zdecydowanie się poprawi. Aktywność fizyczna może okazać się nawet lekarstwem na niektóre z dolegliwości zdrowotnych.

Nauka

Wiele osób starszych uważa, że nauka na emeryturze nie ma już sensu. Jednak może okazać się to świetnym sposobem spędzania czasu, a także wpływie korzystnie na pracę naszego mózgu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się język angielski. Jest to popularny język, który pozwoli nam na kontakt z rodziną, która jest w innym kraju, a także dzięki nim możemy udać się na zagraniczną wycieczkę. Ponadto wiele szkół językowych oferuje angielski dla seniorów w postaci określonych godzinowo zajęć indywidualnie bądź grupowo. Lekcje dostosowane do tempa pracy osoby starszej i najczęściej są urozmaicone prezentacjami oraz materiałami multimedialnymi. Nad całą pracą czuwa lektor, który pomaga oswoić się z ćwiczeniami. Ponadto wiele taki zajęć oprócz nauki oferuje dodatkowo naukę obsługiwanie komputera oraz urządzeń mobilnych. Obecnie znajomość niektórych sprzętów może okazać się niezwykle ważna. Nauka języka angielskiego dzięki gramatyce czy słownictwu pozwala na skuteczny trening mózgu, a w szczególności odpowiada za pamięć i koncentrację.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.