Jak określić swój poziom języka niemieckiego?

Podczas nauki języka obcego bardzo ważne jest to, aby stale monitorować postępy nauczania. Pomagają nam w tym poziomy znajomości języków określane jaki A1, A2, B1, B2, C1 oraz C2. Co kryje się pod poszczególnymi poziomami? Na jakiej podstawie są one określane? Więcej dowiesz się z poniższego wpisu!

Jak określa się poziom znajomości języka?

Rada Europy wprowadziła prosty system, który pozwala nam na określenie, na jakim poziomie posługujemy się danym językiem obcym. Nazywa się to Europejskim systemem Opisu Kształcenia Językowego (ang. Common European Framework of Reference for Languages, CEFR) i określa nasz stopień zaawansowania w posługiwaniu się danym językiem w mówieniu, pisaniu, czytaniu oraz słuchaniu. Klasyfikacja ta obejmuje aż 6 poziomów zaawansowania, a poniżej znajdziesz charakterystykę każdego z nich.

Poziom A1

Znajomość języka niemieckiego na poziomie A1 oznacza rozumienie prostych komunikatów, a także umiejętność tworzenia prostych wyrażeń, które służą zaspokajaniu Twoich potrzeb. W praktyce możemy założyć, że osoba posługująca się językiem niemieckim na poziomie A1 bez trudu poradzisz sobie np. ze zrobieniem zakupów w sklepie.

Poziom A2

Poziom A2 różni się od poziomu A1 tym, że zwiększa się zakres tematów, które umiemy poruszać w prostej mowie i piśmie. Poza zaspokojeniem naszych potrzeb umiemy przeprowadzić prostą rozmowę np. o naszej pracy czy wykształceniu. Struktury gramatyczne, którymi się posługujesz są również bardziej rozbudowane.

Poziom B1

Znajomość tego poziomu pozwala Ci na samodzielność językową. Oznacza to, że radzisz sobie w większości sytuacji komunikacyjnych, a także posiadasz umiejętność formułowania spójnych wypowiedzi na tematy, które Cię interesują. Poziom B1 pozwala na swobodną komunikację w krajach obcojęzycznych, ale jednocześnie przydadzą Ci się też szkoły językowe.

Poziom B2

Na tym poziomie rozmowa powinna być dla ciebie naturalna, a konstruowanie zdań nie zabierać zbyt dużo czasu. Umiesz przeprowadzić rozmowę o tematach abstrakcyjnych, a także wypowiadać się na tematy, które nie dotyczą tylko i wyłącznie Twoich potrzeb, takich jak polityka, sytuacja na świecie czy ekologia.

Poziom C1

Charakterystyczne dla poziomu C1 jest to, że udało Ci się opanować język już prawie perfekcyjnie. Umiesz wychwytywać ukryte znaczenia, gry słowne, używasz skomplikowanych struktur gramatycznych, a także posiadasz umiejętność używania języka niemieckiego w życiu zawodowym czy na studiach.

Poziom C2

Gratulacje, mówisz po niemiecku, jakby był Twoim ojczystym językiem J

Jak zweryfikować swój poziom językowy?

Jest wiele sposobów na to, aby określić swój poziom językowy. Najprostszym z nich jest podejście do jednego z egzaminów, który kończy się zdobyciem certyfikatu. Zaświadczenie, które otrzymujemy, nie tylko pokazuje nam, na jakim poziomie posługujemy się danym językiem, ale pozwala również podnieść nasze kwalifikacje zawodowe. Szkoła językowa może okazać się świetnym pomysłem, jeżeli chcesz określić i udoskonalić swój język niemiecki. Nauka w Profi Lingua dostosowana jest do Twoich umiejętności i służy ich doskonaleniu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.